ריבית משכנתא ממוצעת

ריבית משכנתא ממוצעת

כל אדם המעוניין לקחת משכנתא, צריך להתחשב ולקחת בחשבון את נושא הריבית. הריבית פנים רבות לה, אך הבסיס שלה זהה. היא מעוגנת על ידי בנק ישראל וכל הגופים אשר מעניקים את ההלוואה הזו צריכים להתחשב זה.  ריבית משכנתא ממוצעת באופן פשוט הנה הריבית שמחשבים על פי מספר בנקים חזקים ודומיננטים בשוק.

ריבית בנק ישראל

כיום, אין הכרח מסויים או חוק המגביל את הבנקים לריבית מסויימת אותה הם יכולים לגבות. הם יכולים לגבות כראות עיניהם, אבל ישנה ריבית שהיא ריבית בנק ישראל והיא זו הנותנת את גבולות הגזרה. הבנק אינו יכול באמת להגדיר אחוז כראות עיניו מבלי להתחשב בריבית שהוחלטה על הידי הבנק.  

מעבר לכך, שהריבית הזו מתעדכנת תדיר על ידי בנק ישראל בהתאם למה שקורה בארץ ובעולם בהיבטים שונים. כך שידוע שהריבית היא תחת פיקוח מתמיד.  יחד עם זאת, מכיוון שיש לכל בנק יכולת משחק עם הריבית שהוא גובה, יכולים להיות שינויים וסטיות בין הריביות בבנקים השונים. ומכאן מגיעה הריבית הממוצעת. 

חישוב ריבית משכנתא ממוצעת 

הבנקים מחוייבים לעדכן את בנק ישראל באשר לריביות אותם הם גובים מלקוחותיהם בעבור ההלוואות וכמובן הלוואת המשכנתא שהיא הלוואה משמעותית וגבוהה. בנק ישראל לוקח את הריביות הללו ועושה ממוצע. כך שהאזרח יוכל לדעת פחות או יותר מהי הריבית הממוצעת ולהשוות אותה עם הריבית אוה קיבל כהצעה מהבנק שמעוניין להעניק לו את המשכנתא. 

במידה והריבית הזו גבוהה מהריבית הממוצעת, יוכל לוקח המשכנתא לשאת ולתת בכדי להוריד את הריבית ואף לעבור לבנקים אחרים. במידה והריבית נמוכה מהריבית הממוצעת, יוכל לוקח המשכנתא לדעת שמדובר על עסקה הוגנת ואף שווה מבחינתו לעשותה. 

סוגי ריביות

ישנן ריביות רבות אשר מושפעות מהרבה מאוד פרמטרים. (צמודות מדד, לא צמודות, תלויות במטבע חוץ, קבועות, משתנות ועוד).  אל תחשבו כי ריבית נמוכה היא בהכרח טובה לכם להלוואה. עליכם לדעת על המרכיבים השונים ביחס לנתונים שלכם כמו משכורות, נכסים, שווי הנכס המדובר, יכולת ההחזר החודשי, תקופת ההלוואה ועוד. מחשבון משכנתא, יוכל לתת להם הערכה כללית למספר תרחישים לשם החלטה נכונה יותר.

ככלל, כל מי שמעוניין לקחת הלוואה ובטח ובטח הלוואת משכנתא, מומלץ שיחפש את הבנק אשר מעניק ריבית שהיא נמוכה מהממוצע, או שיערוך משא ומתן עם הבנק ממנו הוא מעוניין לקחת את המשכנתא.

רבים מהאזרחים לא יודעים זאת ומקבלים על עצמם את הריבית כפי שהיא. מתוך חוסר הבנה, ידיעה או יכולת. אך, ריבית משמעותה אלפי שקלים נוספים לשלם לבנק בעת לקיחת משכנתא. אין מדובר על הלוואה של  5,000 לחופשה משפחתית ואפילו לא הלוואה של 20,000 ללימודים או רכב.

משכנתא יכולה להגיע למאות אלפי שקלים ואף מיליונים במקרים מסויימים. כל סטייה באחוז הריבית משליך על סכום הכסף שמשלמים. ועם התחרות שיש כיום, מותר ואף רצוי לא לקבל את הריבית כפי שהיא ולחתור לתנאים מיטבים ביותר ככל שניתן.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
חיסכון במשכנתא שאלפי שקלים !
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום