ריבית דה ריבית

ריבית דריבית. בגדול מדובר על ריבית שכל מי שיש לו חסכון היה רוצה לקבל אותה וכל מי שיש לו הלוואה היה רוצה להמנע ממנה. ולמה?. הבה נדבר על ריבית על הלוואה.  הריבית הנה סכום מסויים אותו מקבל הגוף המלווה (במקרה של הלוואה) בנוסף לסכום אותו הוא נתן כהלוואה. למשל, אם נלקחה הלוואה של 1000 ש“ח. הגוף שהלווה את הסכום הזה, יקבל בחזרה את הסכום של 1,000 השקלים בנוסף לעוד סכום שהוסכם בין שני הצדדים כריבית.

הריבית מציגה מחד את הסיכון של אותו גוף מלווה על עצם מתן כסף לצד שלישי. ומנגד, את הסכום שמבחינת הגוף שווה לו לקבל כרווח על אותו מעשה. מדובר על צעד מקובל בגופים רבים כמתן תוספת על עצם העזרה במתן הכסף. הדבר מגובה אף על ידי בנק ישראל.

מהי ריבית דריבית

יחד עם זאת, ריבית דריבית הנה ריבית כפולה. מעבר לריבית אשר הוסכם לשלם מעבר לסכום הקרן של ההלוואה, ישנה ריבית נוספת שהיא מצטרפת לאורך תקופת ההלוואה. הריבית הזו הנה על סכום הקרן פלוס הריבית שהוסכמה. ריבית על ריבית.

הריבית הזו מחושבת לא על פי הסכום המקורי שלוויתם, אלא על הסכום שלוויתם פלוס הריבית שהייתה באותה שנה. למשל, בהמשך לדוגמא שלנו,  1,000 ש“ל קרן + 100 ש“ח ריבית  יובילו לכך שהאדם הלווה יהיה חייב 1,100 שח בסך הכל. על סכום זה עושים את החישוב של הריבית הנוספת. כאמור ריבית על הריבית.

ריבית דריבית

ממה ריבית זו מושפעת?

הריבית הזו בדיוק כמו ריביות אחרות מושפעת ממדדים שונים ומהמציאות המשתנה. אחד מהגורמים המרכזיים הוא הריבית הראשונה שלוקחים על ההלוואה. כמובן, שככל שסכום ההלוואה יותר גדול, כך, גם הריבית, וכתוצאה מכך גם ריבית על הריבית. במקרה של לקיחת משכנתא, מדובר על אלפי שקלים. 

בסופו של יום למושג שנשמע מורכב, משמעות מאוד פשוטה. ריבית מצטברת. כל מי שמעוניין לקחת משכנתא או הלוואה בסכום גבוה, חייב וחשוב שיבין כיצד היא מחושבת ואיך היא משפיעה על ההחזרים החודשיים. משכנתא היא הלוואה לטווח ארוך של עשרות שנים, ריבית מצטברת היא בעלת משמעות סופר חשובה בהקשר זה. כל שנה ושנה מחשבים את הריבית על הסכום המצטבר. זה לא דבר של מה בכך.

אל תחליטו לבד

בדקו עם הבנק או הגוף המלווה. הבינו טוב טוב במה מדובר בואילו אחוזים מדובר. יועץ משכנתאות הוא בעל מקצוע אשר יוכל להעניק לכם מחד, ידע ומנגד יוכל להוריד את הנתונים התיאורטיים לשולחן ולהבהיר לכם את המצב כך שלא תקחו הלוואה שלא תוכלו לעמוד בה או מנגד תקחו הלוואה שהתנאים שלה לא שווים, ובהינתן מצב אחר יכולתם לקבל עסקה טובה יותר בגוף אחר או בתמהיל משכנתא אחר.

אנו לא תמיד יודעים לשאול את השאלות הנכונות או מבינים במדוייק מה הנתונים אומרים. אך, דווקא במשכנתא, חייב וחשוב לשים לב ולא לוותר עד שמבינים לחלוטין. כל אחוז או עשירית האחוז במקרה של משכנתא יכול להתבטא במאות ואלפי שקלים שהיו יכולים להשאר בידיים שלכם.  

תוכן עניינים
תוכן עניינים
חיסכון במשכנתא שאלפי שקלים !
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום