ריבית בנק ישראל

בנק ישראל הנו המוסד האחראי בין השאר על פעילות הוגנת ויציבה של מערכת הבנקאות על כל שלוחותיה ושמירה על כל המערך המוניטרי שעליו עובדת כלכלת ישראל. כחלק מפעולותיו בנק ישראל פועל לשמירת היציבות הכלכלית של המדינה ואזרחיה ולתמיכה במינוף וצמיחת הכלכלה. לרשות הבנק כלים רבים וביניהם ריבית בנק ישראל שהוא מעניינינו במאמר זה. 

הריבית הזו נועדה לקבע סטנדרט מסויים שיאפשר איזון בין הבנקים לבין הצרכנים מתוך הבנה כי הבנקים פועלים לשם רווח וצמיחה  אך יש צורך לשמור על האזרחים מפני פגיעה במידה והרווח גבוה מדי על חשבונם. על פי ריבית זו קובעים הבנקים את הריביות השונות אותן הם גובים בעסקאות שונות מולנו האזרחים כמו הלוואות ומשכנתא וכמו הגדרת מסגרת עובר ושב. 

כיצד נקבעת ריבית בנק ישראל

בנק ישראל מקבל נתונים שוטפים מהבנקים השולטים במשק כדי לקבל נקודת מבט על הבנקים ודרך התנהלותם. נתונים נוספים נאספים כמו מצב האינפליציה או מצב הכלכלה העולמי, או אפילו מצב המגפה בשנה האחרונה והשפעתה על המובטלים, הצרכנות והעסקים בארץ. נתונים כמו שער החליפין של השקל אל מול הדולר האמריקני ואפילו שערי הריבית בעולם. כל הנתונים הללו נלקחים בחשבון כדי להבין מהי המדיניות הנכונה ביותר עבור המדינה והאזרחים ומהו האיזון הנכון. מתוך שקלול הנתונים והבנת השטח, הבנק מחליט החלטות שונות וביניהן גם על הריבית ומעדכן אותה.

מדוע צריך את הריבית הזו?

כאמור, בכדי שלא יהיה שוק פתוח בו הבנקים יגבו ריביות ככל העולה על דעתם או ישלמו ריבית (במקרים של חסכון/פק“מ) נמוך מאוד ללקוחות, ישנו צורך בגורם מאזן. הגורם הנו בנק ישראל שמגדיר קוו מסויים של ריבית שממנה ניתן בעצם לגבות תוספת מסויימת מוסכמת.

וכך הבנק בעצם תוחם ובעצם מפקח על הבנקים ובכך שומר על האיזון. הריבית של בנק ישראל מאפשרת מחד את הרווחים שהבנקים זקוקים להם כדי להמשיך ולהתקיים ולמנף את עצמם ומנגד שומרת על האזרחים וכל הלקוחות אשר מבקשים את עזרת הבנקים בקבלת הון שחסר להם לשם מינוף עצמי שלהם כמו למשל הלוואה לעסק או הלוואה לקניית דירה. כך לא ישלמו סכום גבוה מדי לבנק אשר יקשה על התשלום החודשי כמו גם ישמר אותם במצב של חוב ולא במצב שלמינוף.    

מהו גובה ריבית בנק ישראל כיום?

הריבית נקבעת בכל חודש וממנה כאמור נגזרות ונקבעות שאר הריביות. וכיום היא עומדת על 0.1%. למי שמסתכל ונכנס לנתוני הריבית בשנים האחרונות ממש יכול לראות את הירידה הממושכת של הריבית הזו. דבר המשקף את מצבנו המדיני ואת הצורך של בנק ישראל לעזור לייצב מצב הזו כדי שלא תהיה התדרדרות כלכלית חדה מדי ועצירת השוק לחלוטין. 

מדובר על נתון שידוע מראש וגלוי באתר של בנק ישראל, כך שניתן לדעת מהי נקודת ההתייחסות בכל החלטה והחלטה שנלקחת. אך, מכיוון שלא מדובר על גורם יחיד ומכיוון שישנם נתונים רבים שצריך לאסוף לפני שמחליטים אם עסקה היא שווה, רווחית ונכונה לנו או לא.    

תוכן עניינים
תוכן עניינים
חיסכון במשכנתא שאלפי שקלים !
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום