ריבית פריים

משכנתא אישית

ריבית פריים

בכל עסקה הנעשית עם הבנקים ידוע לכולנו שעלינו לשלם ריבית מסויימת. עמלה בגובה מסויים שבעבורה מסכים הבנק לעשות את העסקה הזו איתנו. יש סוגי ריביות רבים. במאמר זה נסביר מהי ריבית פריים. הראשונה מיני ריביות רבות שקשורות בבנקים.  

ריבית פריים, ( Prime Rate ) מהווה את האחוז הבסיסי של תוספת העמלה שאותה מקבלים הבנקים בעקבות עסקאות שונות שנעשות עמנו. חשוב לא להתבלבל עם המושג ’עמלה‘ שלרוב מתייחס לסכום קבוע אותו גובים בעקבות פעולה כמו פעולת פקיד או פעולה של משיכת סכום מהכספומט. אך, לשם מטרת ההסבר, המילה עמלה יכולה לעזור בהבנה. בכל עסקה כמו הלוואה, חסכון, משכנתא ואף מסגרת עו“ש, ישנה ריבית שהבנק גובה בעבור שיתוף הפעולה שלו. 

מי קובע את ריבית הפריים ?

בנק ישראל קובע את ריבית בנק ישראל בהתאם לנתונים השונים הקיימים בשוק ושאותם הוא גם מקבל מהבנקים. וכל בנק בישראל לוקח את הריבית הזו ומוסיף אחוז מסויים מעל ריבית זו והיא זו שהתהייה ריבית פריים.
כיום אין נוסחה אחת קבועה שמחייבת את הבנקים לעמוד מאחוריה בחישוב הריבית להלוואה או למשכנתא ונעשה מעין שקלול ממוצע של ריביות כלל הבנקים. על פי אתר בנק ישראל ריבית פריים כיום נכון לחודש יולי 2020 הנה 1.60%.  בכל חודש מעדכן בנק ישראל את ריבית בנק ישראל שכיום עומדת על 0.1%  וממנה כל הבנקים גוזרים ומחליטים על התוספת שהם ייקחו. כיום על פי המוסכם התוספת היא 1.50% על ריבית בנק ישראל. 

משמעות הדבר היא שעלייה בריבית זו תשפיע על מכשירים פיננסים שונים כמו הלוואות ומסגרות או משכנתאות וללקוחות פרטיים הדבר יכול להוסיף סכום נוסף לתשלום החודשי שהם משלמים לבנקים בעבור אותה עסקה. 

למה גובים מלכתחילה ריבית פריים?


זו ריבית שניתן לראות בה כסוג של פיצוי על הבעת האמון של הבנק במתן ההלוואה, המשכנתא או המסגרת. בתמורה לכך, מי שעשה את אותה עסקה פיננסית מעניק לבנק את סכום הריבית. ובכך כיבכול מעניק את הבטחון לבנק שהסיכון בעסקה זו אינו גבוה ואף העסקה שווה כי יש בה רווח בדמות אותה ריבית. 

לקיחת משכנתא בריבית פריים

כהמשך להסבר הקודם, כאשר לוקחים משכנתא שהריבית עליה מתבססת על ריבית פריים, היא בעצם מושפעת מריבית בנק ישראל שנקבעה באותו חודש פלוס התוספת של הבנק שממנו מחליטים לקחת את המשכנתא.

כאשר החזר המשכנתא שישולם יושפע באופן חודשי מהעלייה או מהירידה של ריבית זו בהתאם להחלטת בנק ישראל.  לרוב, העדפת בנק ישראל היא להשאיר את הריבית נמוכה בכדי לאפשר ללווים יכולת לעמוד בתשלומים השוטפים ולאפשר ללקוחות נוספים להמשיך ולקחת הלוואות או משכנתאות.

הדבר מאפשר תנועה של הכלכלה וצמיחתה. אל, גם במצבים אלו, תמיד צריך לעקוב, שכן לבנק ישראל יש ראייה מערכתית על כלל הכלכלה ולעתים בהתאם למציאות בארץ ובעולם תהיה עלייה בריבית זו.

מכיוון שמשכנתא הנה הלוואה לטווח ארוך ולשנים ארוכות ישנה חשוב לקחת זאת בחשבון בטרם מחליטים על משכנתא בריבית פריים על פני משכנתאות אחרות. גם אם היא אטרקטיבית כיום, שימו לב למה שהיה בשנים האחרונות ונסו להבין מהי המגמה לשנים קדימה. כל עלייה בריבית זו יכולה להשפיע משמעותית על החזרי התשלום כשמדובר על לקיחת משכנתא. 

השאירו פרטים ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!

השאירו פרטים

ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!