ריבית משתנה

משכנתא אישית

ריבית משתנה

אחד מהאמצעים בהם משתמשים הבנקים בכדי שהעסק יהיה רווחי להם הוא קבלת ריבית בעבור כל הלוואה או עסקה שבה הם מעבירים כסף ללקוח. ישנם סוגים שונים של ריביות. ריבית משתנה או קבועה, צמודה למדד או לא צמודה למדד ועוד.

מדובר על עסק לכל דבר והם צריכים להשאירו עובד ופועם. יחד עם זאת ישנו פיקוח והבנקים אינם יכולים לגבות ריבית ככל העולה על רוחם. הפיקוח נעשה על ידי בנק ישראל. 

כל אדם המעוניין להעזר בשירות של הבנקים ולקחת מהם הלוואה מסכים בכך גם לשלם ריבית בשביל התמורה הזו. במאמר זה נדבר על ריבית משתנה. מאוד חשוב להבין את המשמעות של הריביות השונות בכדי לדעת מהו המסלול הנכון לקחת. 

מהי ריבית משתנה? 

קודם כל, ולפני שמתחילים ריבית משתנה היא עדיין ריבית. כלומר, עדיין אנו נמצאים תחת המסגרת של אחוז מסויים שאותו משלמים בכל חודש נוסף על התשלום החודשי בעבור רכישת הנכס. כלומר לקיחת המשכנתא. כל אדם ירצה שאותו אחוז יהיה הנמוך ביותר האפשרי כדי שההוצאות לא יהיו גבוהות מדי מעבר לנדרש. כל בנק היה רוצה שהאחוז הזה יהיה כמה שיותר גבוה כדי להרוויח כמה שיותר ולהקטין את הסיכון שבמתן אותה הלוואה. 

משמעותה של ריבית זו הנה אחוז מסויים אשר משתנה בכל פעם  בהתאם לתנאים מסויימים בשוק הפיננסי. ומכיוון שהריבית תלוייה בפיקוח של הבנקים, יש עדיין את אותו בסיס כמו הריבית הקבועה. יחד עם זאת, הריבית המשתנה בעצם מאפשרת ללוקחים את המשכנתא לשלם תשלומי החזר יחסית נמוכים ביחס לריבית נמוכה כפי שהיא קיימת בשוק, אך, הבנקים מגנים על עצמם בכך שהם יודעים שהם יקבלו את התוספת לאורך השנים ככל שהריבית תשתנה. 

ריבית משתנה

ריבית  קבועה או משתנה

לכל משכנתא יש מספר מרכיבים וכל לקוח מחליט מהו תמהיל משכנתא נכון עבורו. משמעות הדבר היא שחלק מהמשכנתא יוכל להיות בריבית קבוע ואז אנו יודעים שההחזר הוא קבוע בכל חודש. לא יהיו הפתעות וניתן יהיה להערך לכך. וחלק מהמשכנתא יהיה בריבית משתנה כך שלוקח המשכנתא ישלם סכומים נמוכים בתחילה ובהמשך יעלו. זה אחד מהמסלולים אשר יכולים לעזור ללקיחת משכנתא כאשר יודעים שההכנסה תגדל עם השנים אך נקודת הפתיחה אינה מאפשר לקיחת משכנתא בהחזרים חודשיים גבוהים. 

יחד עם זאת מכיוון שלא יודעים בוודאות אם ומתי הריבית תעלה, וכביכול אדם ירצה לקחת הלוואה בריבית קבועה, שעל אף שהתשלום יהיה גבוה לפחות הוא קבוע ולא ישתנה בהמשך, אך, במידה והריבית תמשיך להיות נמוכה ולא תעלה, בעצם משכנתא עם מרכיב גדול יותר של ריבית משתנה תהיה שווה יותר לאורך זמן גם אם בעתיד יכול להיות סיכוי שאולי היריבת תעלה ואז החזר התשלום יעלה בהתאם.

כפי ששמתם לב, לא מדובר על נושא פשוט  וקל החלטה. יש המון מרכיבים, ויש המון מידע. מאמר אחד לא יוכל לכסות את כל הנושא. יועץ משכנתאות יוכל לעזור לדעת ולהבין את המידע ולבחור את התמהיל, כלומר המרכיבים הנכונים ביותר עבורכם לקבלת משכנתא מדוייקת ומותאמת. 

השאירו פרטים ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!

השאירו פרטים

ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!