ריביות

משכנתא אישית

ריביות

ריביות. מדובר על נושא שלא מעט אנשים מסתבכים איתו. ריבית אינה בדיוק פרמטר שהבנקים חושפים אותו בקלות. לרוב, למי שהסתכל בדפי החזר ההלואות, ניתן לראות את סכום הריבית מתחבאת לה בתוך התשלומים החודשים. לא תמיד ניתן להבין כמה בדיוק שילמנו במהלך השנה לטובת הריביות, או איך בדיוק נעשה החלוקה של הריבית שכן מדובר על אחוזים ולא על חלוקה שווה בכל חודש. 

יחד עם זאת מדובר על מושג שהוא מאוד חשוב לנו לדעת ולהבין וחשוב לנו שנכיר את הסוגים השונים. מדוע? לו רק כדי לדעת במה מדובר כאשר יועץ השקעות או פקיד הבנק ידבר איתנו על כך. שנדע לשאול את השאלות הנכונות כמו גם שכשנקרא, נבין במה מדובר. מבחינת ההחלטה איזו ריבית נכונה ואיזו פחות, סביר שלא נדע להחליט באופן מדוייק, היות שמשכנתא הנה הלוואה שמורכבת מהרבה פרמטרים והיא לוקחת בחשבון הרבה נתונים. כך, שידיעת הריבית בלבד לא תאפשר לנו לקחת החלטה מושכלת. כן, העזרות בבעל מקצוע תאפשר את ההחלטה המדוייקת.

מהי ריבית?

ריבית, הנה סכום אשר משלם כל אדם אשר לוקח הלוואה בעבור הזכות להשתמש בהלוואה. ההלוואה היא קבלת כסף מאחר. במקרה הזה מדובר על הבנקים. הבנק מעניק ללוקח הלוואה את הכסף אותו הוא צריך לרכישת הנכס, ובתמורה הבנק מבקש סכום כסף נוסף בעבור השירות הזה ועבור לקיחת הסיכון שבמתן סכום כסף גבוה לטובתנו. סכום הכסף הזה מחושב על פי אחוז שנקבע על ידי בנק ישראל. זוהי הריבית. 

ריביות

מהן סוגי הריביות השכיחות השונות? 


יש לא מעט סוגים של ריביות שאינן בהכרח קשורות למשכנתא. אך, במאמר זה נידון בתחום המשכנתא ובריביות הקשורות להלוואה זו.

ריבית פריים – הנה הסוג השכיח והפופולרי ביותר בעת לקיחת הלוואה. היא יציבה ונקבעת בהתאם למדדים ולסעיפים של בנק ישראל כך שניתן לבטוח בה, ניתן להסיק ממנה על יציבות ואמינות. 

ריבית משתנה – ריבית אשר גם היא מתבססת על בנק ישראל ועל סכום ההלוואה, אך, היא משתנה בהתאם לממדים נוספים ולא מדובר על אחוז קבוע. לאורך זמן לוקח ההלוואה ישלם יותר כסף גם אם בתחילה שילם מעט יחסית בתשלום ההחזר החודשי.

ריבית דריבית – ריבית אשר משקפת את רמת הסיכון לטווח ארוך שלוקח הגוף המעניק את הסכום. הריבית המשולמת על ההלוואה דרך ההחזר החודשי, עולה ככל שעולה הזמן. בעת לקיחת ההלוואה לרוב, לא נשלם את החזרי חודשי המורכב מחלקים שווים. אחוזי התמהיל משתנים ככל שעובר הזמן. אחד הפרמטרים הנה ריבית דריבית. 

הריבית היא רק חלק אחד של ההלוואה. כל מי שמעוניין לקחת הלוואה חשוב שיכיר את שאר המרכיבים השונים של המשכנתא ואת הפרמטרים ללקיחתה. מדובר על הליך שהוא בלתי נפרד מתהליך קבלת ההחלטה על המסלול המתאים ביותר. תמהיל משכנתא שהוא סך כל המרכיבים השונים הוא ההרכב הנכון ביותר עבור לוקח המשכנתא ומומלץ לעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות כדי להרכיב באופן נכון ומותאם. 

השאירו פרטים ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!

השאירו פרטים

ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!