מחזור משכנתא

משכנתא אישית

מחזור משכנתא

בעולם המשכנתאות, המושג מחזור משכנתא הוא מושג מאוד שכיח. לרוב, מי שלקח משכנתא, במהלך השנים, בזמן כזה או אחר הוא יבדוק את האופציה של מיחזור משכנתא. מדובר על מהלך שאמור להיטיב עם לוקח המשכנתא, ולכן, הוא רלוונטי לכל מי שהוא בעל משכנתא. אין זה הכרח כי מדובר על מהלך שהוא נכון תמיד, אך, זהו מהלך שתמיד חשוב לבדוק אותו כדי להיטיב את המצב ולהיטיב את התנאים של המשכנתא.

משכנתא, כפי שידוע, היא הלוואה בסכום גבוה יחסית, לטווח ארוך יחסית. מדובר על החלטה משמעותית ביותר בחייו של אדם המחליט לקחת אותה ולחתום על מסמכי ההתחייבות הזה. מעבר לכך, שמשמעות הדבר שנכס שעליו משלמים לא שייך לבעליו עד לסיום המשכנתא, מדובר גם על התחייבות שמשפיעה באופן חודשי על חייו של האדם בתשלום החודשי שצריך לקחת בחשבון לאורך זמן.

מהו מחזור משכנתא ?

יחד עם זאת, מכיוון שמדובר על החלטה לטווח ארוך ומכיוון שמדובר על הלוואה שמחזירים אותה לאורך שנים, הגיוני המציאות המשתנה תדיר תשפיע גם על המשכנתא. המשכנתא במקורה מורכבת מסעיפים המושפעים ממה שקורה במצב הפיננסי ובאירועים שונים שקורים. ריבית בנק ישראל מותאמת לפי שיקול דעת בנק ישראל והיא משתנה לפי פרמטרים שונים כמו אינפלציה, מצב תעסוקתי, טכנולוגיות, יציבות ממשלתית וכו. ריביות המשכנתא מושפעות מריבית בנק ישראל. כך, שבאופן מעגלי, יש חשיבות לאורך השנים לבדוק האם תנאי המשכנתא שנקבעו בהתחלה עדיין רלוונטים ועדיין שווים ונכונים עבור בעל הנכס ולוקח המשכנתא.

מחזור משכנתא

מחזור משכנתא הנו פעולה של לקיחת משכנתא חדשה בתנאים חדשים ויותר טובים מהמשכנתא הקודמת אשר תבוא במקום המשכנתא הקודמת. כביכול, מדובר על צעד אשר משלם את השכנתא הישנה על ידי לקיחת משכנתא חדשה. ישנם מקרים אף שנכון יהיה לעבור ולקחת משכנתא מבנק אחר שתשלם את המשכנתא מהבנק הקיים. 

לא תמיד, המצב נכון לצעד זה. אך, יש חשיבות בכל תקופה של שנה לערך לבדוק את תנאי המשכנתא ביחס למציאות ולבדוק כדאיות של המחזור. ריביות משתנות, תנאי החיים משתנים. לעתים המצב בסוציו-אקונומי עולה ומאפשר לשלם יותר בהחזר החודשי או אז שווה לשנות את המשכנתא ובכך לשלם יותר אבל בריבית פחותה, ולעתים המצב הכלכלי נפגע ועדיף להוריד את תשלומי ההחזר החודשי בכדי שאפשר יהיה להמשיך ולהתקדם ולהתרומם ולא ליפול לבור עמוק של אי יכולת עמידה בתשלומים.

האם תמיד נכון לפעול למען מיחזור משכנתא? 

אך, חשוב לזכור כי לא תמיד הדבר נכון. בכל זאת מדובר על תקופת הלוואה של 20-30 שנה. ולא כל שינוי שקורה בחיים נכון שישפיע על תקופה כה ארוכה. גם אם הריבית יורדת וגם אם יש עלייה במשכורת, צריך לחשוב לטווח ארוך ולראות האם באמת פעולה זה תעלה את איכות החיים ותקטין את התשלומים בסך הכל או שמא לטווח הארוך נצא נפגעים מאשר מורווחים מהשינוי. 

השאירו פרטים ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!

השאירו פרטים

ואחד מיועצי המשכנתאות שלנו יחזור אליכם בהקדם!