משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא אחת המשכנתאות החדשות בשוק שהגיעה כדי לתת מענה לאלו בעלי הנכס הזקוקים להלוואה או מעוניינים להניב רווח מתוך הנכס שלהם . לרוב, האוכלוסיה הרלוונטית הנה אוכלוסיית בני הגיל השלישי מתוך רצון להעניק להם את האפשרות להנות מהנכס הקיים בתקופת זמן כזו. 

ישנם מקרים רבים בהם מעוניינים בשינוי או זקוקים לשינוי אך ההון חסר. רוצים לשדרג את איכות החיים או זקוקים לכסף מסיבות אחרות, אך, אין אפשרות כזו. למי שיש נכס בבעלותו, יוכל לנצל יתרון זה ולקבל הון נזיל לכל צרכיו. מדובר על משכנתא הפוכה. תנאים נוחים בו הנכס מהווה ערבות ובסיס לקבלת ההלוואה.

מהי משכנתא הפוכה? 

כפי שידוע, כל מי שמעוניין לרכוש נכס, יכול לקחת הלוואה מאחד הבנקים בכדי לאפשר את רכישת הנכס. בניגוד להלוואות אחרות, הלוואה זו היא ייחודית לרכישת נכס וזו נקראת ’משכנתא‘. כל עוד לא שולם כל הסכום שנתן הבנק לבעלים ביחד עם הריבית, הנכס אינו באמת בבעלותו של בעל הנכס. מיד לאחר שמסתיימת ההלוואה, כלומר המשכנתא,  הבית לא ממושכן יותר והנכס שייך לבעליו. 

בניגוד לכך, משכנתא הפוכה הנה לקיחת הלוואה על בסיס הנכס הקיים שמיועדת לגיל השלישי, לבני 60 פלוס. ניתן לקרוא למשכנתא זו גם ’משכנתא פנסיונית‘. אבל, זו לא הלוואה רגילה. אין זמן מוגבל מסויים שצריך להחזיר את ההלוואה וגם לא חייבים ללהחליט על החזרי תשלום חודשיים. היתרון בסוג הלוואה זו שניתן לפרוע אותה בכל זמן, ואין קנס יציאה. מדובר על מסלול הלוואה נוח ומותאם מאוד. 

איך זה עובד מבחינת הבנק או הגוף המספק את המשכנתא? 

מבחינת הבנק, רמת הסיכון הינה נמוכה שכן סכום ההלוואה יוחזר לו בתוספת הריבית בזמן כזה או אחר. אם על ידי החזר הסכום או אם על ידי קבלת הסכום לאחר מכירת הנכס. נכון, שבמהלך החודשים לא בהכרח מקבל החזרים שוטפים, אך הסכום נרשם ומתועד ויועבר לידי הבנק בהמשך ועד אז הנכס משועבד לבנק. כל שנדרש הוא להראות בעלות על נכס ולהחליט על התנאים הנוחים.

מה האפשרויות ללקיחת המשכנתא? 

מי שמעוניין לקחת משכנתא הפוכה יכול להנות מהממון למטרות שונות ומגוונות. למשל, ניתן לקבל לשם טיפול סיעודי או לשם השקעה בעסק. ניתן אף לעבור לדיור מוגן או אפילו לשם מטרות בילוי והגשמת חלומות. הבעלות על הנכס עדיין נשמרת ומתקיימת, והוא מהווה ערבות לתשלום ההחזר החודשי ולקבלת המשכנתא ההפוכה.

אבל, לא מדובר בהלוואה פשוטה או בסכום נמוך ולכן נכון הוא לעשות את המהלך בסיוע של בעל מקצוע. ישנם לא מעט מסלולים שמהם אפשר להחליט מה הכי נכון והכי מתאים. אך, המסלול הנכון צריך להיות מותאם בהתאם לצרכים של הלווה, למטרה שבגינה רוצים לקחת את המשכנתא והמצב בו נמצא הלווה.  יועץ משכנתאות יוכל להעניק עצה באיזה מסלול לבחור, להעניק ידע לגבי ריביות, החזר תשלומים, מאיזה גוף לקחת את המשכנתא ההפוכה, ואף להבין את השורות הקטנות שבחוזה המשכנתא. 

תוכן עניינים
תוכן עניינים
חיסכון במשכנתא שאלפי שקלים !
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום