אישור עקרוני למשכנתא

אישור עקרוני למשכנתא – הצעד הראשון שלכם בדרך לדירה החדשה

משכנתא היא אחד התהליכים הפיננסיים היותר מורכבים במדינת ישראל, כאשר היא כוללת לא מעט שלבים, מסמכים ואישורים שיש לקבל.

אחד מהשלבים היותר משמעותיים הוא שלב קבלת אישור עקרוני למשכנתא, אותו נדרש לקבל כל אזרח שמעוניין להגיש בקשה לקבלת משכנתא.

מהו אישור עקרוני למשכנתא?

אישור עקרוני למשכנתא הוא מסמך שמונפק על ידי כל בנק שמעניק משכנתא, והוא מפרט את התנאים שהבנק מוכן להעניק – לרבות הסכומים, פירוט תקופת ההחזר, פירוט מסלולי המשכנתא והריביות שלהם, עמלות, ועוד.

התנאים שייקבעו במסמך אמנם נתונים לשיקולי הבנק ואינם מותאמים באופן אישי למבקשי ההלוואה, אבל היתרון הגדול שלו טמון בכך שהוא יוכל לשמש למחקר שוק (השוואה לתנאים של בנקים אחרים למשכנתאות), ובכך לסייע להגיע להחלטה על ההצעה הטובה ביותר.

האישור העקרוני תקף למשך 24 ימים, ובמקרים חריגים (כדוגמת עיכובים או שינויים בעקבות תקופת הקורונה) לפעמים מתאפשר לקבל אישור ל-32 ימים.

מסמך האישור מונפק ללא תשלום, והוא מחייב את הבנק להעניק את המשכנתא לפי התנאים שנקבעו בו.

תהליך בקשת האישור

בעת הגשת הבקשה יידרש מהלווים לתת את פרטי הנכס שהם מעוניינים בו, ובמידה ואין נכס פיזי – יידרש מהם לפרט איזה סוג של נכס הם מחפשים, ובאיזו תקרת תקציב.
בשלב הבא הבנק יצרף לבקשה חלק המסמכים הנדרשים לו כדי להשלים את התהליך, ואת כל השאר יידרש להשלים בשלבים הבאים. ככל שתעניקו יותר פרטים לבנק אודות הנכס – כך האישור שתקבלו יהיה יותר מפורט ומשקף, והמשך התהליך יהיה מהיר יותר.
לאחר שלב המסמכים הבנק יעניק את האישור המיוחל. חשוב לקחת בחשבון שבמידה ותוקף המסמך יפוג לפני שתמשיכו בתהליך המשכנתא – תצטרכו להתחיל אותו מחדש, ולבקש אישור חדש.

כמה זמן לוקח לקבל אישור עקרוני למשכנתא

אישור זה אמנם כולל מילוי של לא מעט טפסים, אבל למעשה מדובר בתהליך די קצר – התשובה מהבנק לרוב מתקבלת תוך מספר ימים, והיא יכולה להיות תשובה חיובית, או לחלופין סירוב למתן משכנתא / סירוב למתן משכנתא בסכום שדרשתם.
כדי להשלים את התהליך גם לא יהיה צורך להגיע בכל פעם אל הבנק – ניתן לנהל את הכל טלפונית מול מנהל התיק שלכם, ולשלוח את המסמכים דרך החשבון האישי באתר הבנק.

טיפ לסיום

לפי תחילת תהליך קבלת האישור, נסו קודם להבין מהם תנאי המשכנתא האופטימליים ביותר עבורכם, ומהו גובה ההחזר המתאים לכם – לשם כך תוכלו להיעזר בכלי של מחשבון משכנתא, שנועד לסייע לחשב את ההון העצמי, לדעת מהי העלות האמתית של הנכס, ולהעריך מה יהיה היקף המשכנתא המתאים ביותר.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
חיסכון במשכנתא שאלפי שקלים !
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום